Mity i fakty dotyczące żylaków

Mity i fakty dotyczące żylaków

Mit 1. Kapsułki i tabletki mogą pozbyć się żylaków.

Nowoczesne leki pomagają złagodzić objawy choroby, ale nie mają na celu pozbycia się samej choroby. Żyły dotknięte żylakami nie znikają, a wraz z upływem czasu staną się tylko większe i bardziej zauważalne. Ponadto, w obecności żylaków, ryzyko zakrzepicy żylnej gwałtownie wzrasta.


Mit 2. Maści i żele pomogą wyleczyć żylaki.

Nie jest jasne, w jaki sposób żele i maści mogą leczyć żylaki. W reklamie telewizyjnej kobieta nakłada maść na żylaki i, cudownie, żyła topi się na oczach! Za taką cudowną maść wielu pacjentów dałoby wszystko! Jednak pocieranie wszystkich “cudownych” maści i żeli ma tylko lekki efekt masażu na chore nogi, a zawarty w nich mentol daje efekt chłodzenia.

Mit 3. Możesz wyleczyć żylaki za pomocą pijawek.


W medycynie leczenie pijawkami nazywa się hirudoterapią. I rzeczywiście, leczenie pijawkami może pomóc w wielu sytuacjach, ale nie w przypadku żylaków. Podstawą śliny pijawki jest hirudyna, substancja rozrzedzająca krew. Ale dlaczego rozcieńczyć go z żylakami? Wiesz na pewno, że jest gruba? Co więcej, hirudoterapia żylaków jest niebezpieczna dla ryzyka zakrzepowego zapalenia żył.

Mit 4. Kąpiele błotne mogą pozbyć się żylaków

W rzeczywistości zastój krwi w żyłach jest usuwany tylko po usunięciu samej żyły. Podczas pobytu w ośrodku można poprawić ogólny stan zdrowia dzięki łagodniejszemu klimatowi, spacerom pieszo i świeżemu powietrzu. Ze względu na to wszystko można zaobserwować usunięcie obrzęku i zmęczenia nóg. Ale pamiętaj – leczenie błota w obecności żylaków może być nawet niebezpieczne, ponieważ może wywołać ostre zakrzepowe zapalenie żył.

Mit 5. Dzianina kompresyjna może pozbyć się żylaków.

Obecnie leczenie żylaków wiąże się z noszeniem koszulki kompresyjnej. A z zakrzepicą żył głębokich kończyn dolnych jest to ogólnie jedna z głównych zaleceń lekarskich.
Po usunięciu żylaków konieczne jest noszenie specjalnej dzianiny, ale nadal nie jest to główny składnik leczenia. Noszenie elastycznej dzianiny może usunąć takie objawy żylaków, jak obrzęk, uczucie zmęczenia i ciężkości nóg. Ponadto zastosowanie kompresji może zahamować rozwój istniejących żylaków.

Mit 6. Apiterapia (leczenie pszczół) łagodzi żylaki.

Od dawna znane są właściwości lecznicze jadu pszczół, które mogą aktywować procesy fizjologiczne w ludzkim ciele. Pszczelarze twierdzą, że składniki jadu pszczelego, w szczególności hirudyna, są w stanie rozpuścić skrzepy krwi w żyłach, złagodzić ból i siatkę żylną. W rzeczywistości, w wyniku ukąszenia pszczoły w miejscu żylaków, można łatwo uszkodzić ściany żył i uzyskać zakrzepowe zapalenie żył. Dlatego, myśląc o leczeniu apiterapią, mierz siedem razy!

Mit 7. Żylaki można wyleczyć raz na zawsze.

Ubezpieczyć się od żylaków na całe życie nie będzie działać nawet przy użyciu podstawowych środków zapobiegawczych. Na żyłach nóg leży bardzo duże zadanie-dostarczanie krwi do serca wbrew sile grawitacji, więc w zasadzie To One się rozszerzają. Niedobór białka w ścianie żyły prowadzi do jego rozciągnięcia. Usunięcie chorej żyły uratuje problem i możliwe powikłania, ale żaden flebolog nie zapewni, że w ciągu życia nie będziesz miał nowych żylaków.

Mit 8. Ile żył nie usuwaj — pojawią się ponownie.

Jeśli po usunięciu żylaków pacjent nie był obserwowany przez flebologa przez wiele lat, gdzie indziej może rzeczywiście rozwinąć się żylaki. Powodem tego jest jedynie dalszy rozwój przewlekłych żylaków. Jednak przy regularnej wizycie flebologa, co najmniej raz w roku, i spełnieniu wszystkich jego zaleceń, proces rozwoju choroby może być znacznie zahamowany.

Mit 9. Leczenie żylaków jest przedłużającym się bolesnym procesem

Wraz z pojawieniem się takich metod pozbycia się żylaków, takich jak obliteracja częstotliwości radiowej, koagulacja laserowa i skleroterapia mikropeniczna, leczenie wymaga jednej procedury i nie dostarcza pacjentowi bolesnych wrażeń. Interwencje te trwają nie dłużej niż godzinę i nie wymagają długotrwałej rehabilitacji.

Mit 10. Operacje leczenia żylaków pozostawiają brzydkie blizny i blizny.

Wcześniej rzeczywiście żyły były usuwane za pomocą nacięć. W rezultacie na nodze mogło pozostać do dwudziestu do trzydziestu blizn. Obecnie chirurgiczne leczenie żylaków odbywa się z uwzględnieniem zasad chirurgii estetycznej, bez szwów i blizn.

Mit 11. Po usunięciu chorych żył zwiększy się obciążenie zdrowych.

Przy przedłużonym przebiegu choroby żylaki przestają uczestniczyć w przepływie krwi, ich Funkcja Przechodzi do głębokiego układu żylnego, który doskonale wykonuje pracę odpływu krwi żylnej w kierunku serca.
Po usunięciu chorych żył przepływ krwi w zdrowych żyłach jest nawet lepszy, ponieważ eliminuje się przepływ krwi i stagnację w rozszerzonych żyłach.

Mit 12. Operacja usunięcia żylaków oznacza długi okres stacjonarny.

W rzeczywistości obecnie leczenie żylaków obejmuje operację jednodniową lub ambulatoryjną. Interwencje wykonywane są w znieczuleniu regionalnym lub miejscowym, dlatego dłuższy pobyt w klinice jest niepraktyczny. Już dzień po zabiegu pacjent może opuścić klinikę w doskonałym stanie i na zdrowych nogach.


Mit 13. Latem leczenie żylaków należy odłożyć do jesieni.

Z jakiegoś powodu w Rosji istnieje opinia, że nie powinieneś być leczony w lecie. W gorących krajach są zdania, że jeśli pojawił się problem — nie warto opóźniać leczenia.
Rzeczywiście, ktoś decyduje się na działanie w bardziej komfortowym, chłodnym okresie. Ale tutaj każdy sam dokonuje wyboru — aby odłożyć rozwiązanie problemu, który jest niebezpieczny dla możliwych powikłań, lub pozbyć się choroby na kilka dni i cieszyć się latem bez żylaków. W rzeczywistości współczesna flebologia nie zależy od pór roku.


Mit 14. Po operacji konieczne jest ograniczenie się do uprawiania sportu przez długi czas.

Wiele osób uważa, że żylaki i sporty są niekompatybilne. W rzeczywistości, nawet w obecności żylaków, bardzo pożądane są odmierzone obciążenia nóg. Wystarczy użyć koszulki kompresyjnej i ściśle kontrolować wielkość obciążenia. Właściwe Uprawianie sportu może poprawić krążenie krwi w dotkniętych żylakami żylakach. Po usunięciu żył zwykle ćwiczenia zaczynają się od minimalnego wysiłku, a ich stopniowe gromadzenie się.

Mit 15. Żylaki to choroba osób starszych.


W rzeczywistości żylaki stają się młodsze. Oprócz naturalnego czynnika otyłość, mało aktywny tryb życia, niewygodne buty i obcasy, częste stresy-wszystko to prowadzi do tego, że młodzi ludzie coraz częściej wykazują oznaki żylaków. Dlatego też, w przypadku żylaków, konieczne jest, aby chronić nogi młodości!

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu i zapobieganiu żylakom? Skontaktuj się z naszymi flebologami. Odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przepisają nowoczesne, skuteczne leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *