Dlaczego zęby ciemnieją i co robić

Dlaczego zęby ciemnieją

Treść:

 • Dlaczego zęby ciemnieją?
 • Co robić
 • W gabinecie dentystycznym
 • W warunkach domowych

Przyciemnienie zębów jest poważnym problemem estetycznym, który powoduje wiele znacznych dyskomfortów. Aby go całkowicie wyeliminować, musisz znaleźć wszystkie możliwe przyczyny, które wpływają na kolor zębów, a następnie wybrać odpowiednie metody profesjonalnego lub domowego wybielania.

Dlaczego zęby ciemnieją?

Zmiana koloru szkliwa zębów może być spowodowana wieloma czynnikami. Na piękno uśmiechu mają wpływ zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Najczęstsze przyczyny ciemnienia zębów:

 • Zaniedbanie higieny osobistej. Jest to uważane za jeden z kluczowych czynników. Niestety nie wszyscy ludzie myją zęby dwa razy dziennie. Nieregularność tej procedury lub jej słabe działanie prowadzi do tego, że płytka nazębna jest gromadzona na szkliwie, które zawiera resztki jedzenia i patogeny, które zaczynają się aktywnie namnażać. Z czasem nagromadzona płytka zaczyna stopniowo zmieniać kolor, staje się ciemniejsza, blokując jasną emalię.
 • Dym tytoniowy. Po wypaleniu papierosa znaczna ilość smoły dostaje się do jamy ustnej. Przy długotrwałym systematycznym paleniu substancje te osadzają się na powierzchni zębów. Początkowo prowadzą jedynie do nieznacznego zażółcenia, ale z czasem szkliwo zębów ciemnieje. Najciemniejsze ciemnienie spowodowane dymem tytoniowym jest najtrudniejsze do wyeliminowania. W takim przypadku wybielanie nie wymaga specjalnych past i środków ludowych, ale profesjonalnych procedur w gabinecie stomatologicznym.
 • Próchnica. Początkowo proces próchnicy zębów może być całkowicie niewidoczny. Próchnica zaczyna się od wewnątrz. Kiedy proces wpływa na dużą część zęba, na szkliwie zaczynają pojawiać się kredowe białe plamki. Są to zewnętrzne przejawy demineralizacji. Po pewnym czasie, jeśli nie zaczniesz terminowego leczenia próchnicy, plamy zaczną pigmentować i ciemnieją. Warto pamiętać, że proces niszczenia bardzo często rozwija się pod wypełnieniami.
 • Barwienie napojów. Na kolor zębów ma znaczący wpływ spożywanie pokarmów i napojów o naturalnych lub sztucznych kolorach. Przede wszystkim jest to herbata i kawa. Ludzie piją je najczęściej. Czerwone wina, kolorowe napoje gazowane, stosowanie kolorowych jagód, soków i duszonych owoców również prowadzą do ciemnienia. Aby po nich kolor uśmiechu się nie zmienił, konieczne jest okresowe mycie zębów po każdym kontakcie z napojami barwiącymi. Od czasu do czasu zaleca się stosowanie pasty do zębów o intensywnych właściwościach wybielających.
 • Nieprawidłowe leczenie stomatologiczne. Wszelkie manipulacje zębowe są obciążeniem dla zęba. Ciemnienie szkliwa może wystąpić po usunięciu nerwu lub przypadkowym urazie tkanki zęba.
 • Montaż uszczelek. Obecnie w wypełnieniach dentystycznych stosuje się wypełnienia ceramiczne, które nie wpływają na kolor zęba i praktycznie się nie wyróżniają. Jednak niektórzy eksperci, zwłaszcza zagraniczni, wolą materiały srebrne. Są to metalowe wypełnienia amalgamatowe. To po ich inscenizacji ludzie często zauważają, że zęby zaczęły ciemnieć.
 • Kontuzje. Uszkodzenie zębów podczas różnych urazów ma poważne konsekwencje. W takim przypadku dość często dochodzi do naruszenia integralności wiązki nerwowo-naczyniowej, pęknięcia naczynia, w wyniku czego krew dostaje się do jamy ustnej. Zawarta w niej hemoglobina styka się ze szkliwem zęba, utlenia się, przez co kolor zęba staje się ciemniejszy, brązowawy. Ponadto uszkodzenie naczyń krwionośnych i nerwów prowadzi do tego, że ząb nie otrzymuje wystarczającego odżywienia. W rezultacie staje się matowy, a następnie ciemny.
 • Fluoroza. Jest to choroba endemiczna powszechna w regionach, w których zwykła woda pitna zawiera dużą ilość fluoru. Nagromadzenie tego pierwiastka chemicznego w szkliwie prowadzi do stopniowego, ale uporczywego i trudnego do wyeliminowania ciemnienia zębów. W przypadku fluorozy standardowe wybielanie często nie pomaga.
 • Przyjmowanie leków. Stosowanie niektórych leków może również prowadzić do ciemnienia zębów. Najsilniej na to wpływają środki przeciwbakteryjne, w szczególności tetracyklina. Ten lek ma zdolność gromadzenia się w zarodkach zębów, które znajdują się na etapie formowania. W związku z tym przyjmowanie tetracykliny przez kobietę w ciąży może prowadzić do tego, że pierwsze wybuchające zęby dziecka będą miały ciemny kolor.
 • Przewlekła patologia. Długotrwałe choroby często znajdują odzwierciedlenie w zabarwieniu zębów. Szczególnie ważne jest rozważenie, czy dana osoba ma GERD (choroba refluksowa przełyku). Dzięki temu kwaśne treści żołądkowe są regularnie refluksowane najpierw do przełyku, a następnie do jamy ustnej. Kwas chlorowodorowy wchodzi w kontakt ze szkliwem zębów, stopniowo je korodując. Następnie zęby stają się najpierw żółtawe, a następnie ciemnieją.
 • Zmiany związane z wiekiem. Z biegiem czasu osoby starsze odczuwają zmniejszenie tempa odbudowy tkanki zęba, jej zwiększoną podatność na niszczenie, ścieńczenie szkliwa, a także zmianę struktury i kształtu zęba. Wszystkim tym procesom towarzyszy matowienie, pojawienie się plam, a następnie ciemnienie szkliwa. Ponadto zęby są myte i przerzedzane.
 • Niedobór wapnia. Jest to niezbędny minerał niezbędny do tworzenia zdrowych białych zębów i mocnych kości. Jeśli jest to niewystarczające, zęby stają się kruche, pojawiają się na nich białe plamy, a następnie ciemnieją obszary.

Na początku przednie zęby ciemnieją najczęściej, ponieważ mają najlepszą strukturę. Są również pierwszymi narażonymi na działanie czynników zewnętrznych, w szczególności napojów z barwnikami.

Co zrobić, jeśli zęby ciemnieją?

Jeśli zauważysz, że twoje zęby zaczęły ciemnieć, powinieneś skonsultować się ze swoim dentystą. Oczywiście może to być trywialne użycie sody z barwnikami, a wtedy nie ma powodu do obaw. Jednak przebarwienie szkliwa może być wywołane poważnym procesem próchnicowym, który będzie wymagał odpowiedniego leczenia. Kiedy specjalista dowie się, dlaczego zęby ciemnieją, pomoże określić metodę wybielania. Ale są też specjalne metody, które są skuteczne w domu.

Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

Aby usunąć przestarzałą płytkę nazębną podczas próchnicy z powodu próchnicy, w obecności kamienia nazębnego zaleca się stosowanie profesjonalnych metod wybielania:

 1. Wybielanie instrumentalne. Jest produkowany przy użyciu specjalnego zaawansowanego technologicznie sprzętu, który pomaga poradzić sobie z nalotami o dowolnej gęstości, w tym kamienia nazębnego. Ta procedura jest szczególnie odpowiednia dla osób, których ciemnienie szkliwa jest związane z dziedziczną predyspozycją. Wskazane jest, aby nie wydawać go na dzieci, których wiek nie osiągnął 16 lat. Wyjątki są wprowadzane tylko w zbyt zaawansowanych przypadkach.
 2. Napełnianie. Taka procedura jest niezbędna do próchniczego ciemnienia i jednoczesnego próchnicy zębów. Aby zapobiec próchnicy zębów, dentyści wolą stosować wypełnienia wykonane z fotopolimeru. Materiał ten zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji na zdrową tkankę zęba, trwa bardzo długo i nie ciemnieje. Jednak koszt wypełnienia fotopolimerem jest znacznie wyższy niż zwykle.
 3. Korony i licówki. Są to jedna z najnowocześniejszych metod przywracania piękna i integralności zębów. Instalowanie fornirów jest łatwiejsze niż korony. Ta metoda jest istotna, gdy etap jest zaawansowany, ale gdy struktura samego zęba nie jest poważnie zaburzona. Korony są również odpowiednie, jeśli dochodzi do poważnych urazów próchnicowych lub urazowych i ciemnienia. Jednak w celu ich sformułowania konieczne jest, aby chory ząb miał dobrze funkcjonujący korzeń. Ustawienie koron nie tylko rozwiązuje problem ciemnienia, ale także wzmacnia przyzębia, zapobiegając jego zapaleniu.
 4. Wybielanie nadtlenków. Wybielanie nadtlenkiem wodoru można wykonać zarówno w domu, jak i w gabinecie stomatologicznym. Specjalista w dziedzinie zastosuje nadtlenek we właściwym stężeniu. W wyniku interakcji tej substancji z płytką nazębną nastąpi reakcja peroksydacji z uwolnieniem wolnych rodników. Jest to jednak dość agresywna metoda wybielania.
 5. Wybielanie ultradźwiękowe. Czyszczenie zębów za pomocą ultradźwięków jest zalecane, jeśli zęby znajdujące się w trudno dostępnych miejscach i trudno myć, stają się ciemne. Jest to najbezpieczniejsza metoda wybielania, która jest odpowiednia nawet dla dzieci. W żaden sposób nie uszkadza szkliwa. Ale czyszczenie ultradźwiękowe znacznie zwiększa wrażliwość zębów na temperaturę. Aby tego uniknąć, po zabiegu zaleca się stosowanie specjalnych ochronnych past do zębów.
 6. Przepływ powietrza. Ta metoda bielenia pojawiła się stosunkowo niedawno. Nadaje się tylko do eliminacji miękkiej płytki nazębnej. Jeśli masz kamień nazębny, technika przepływu powietrza nie przyniesie pożądanego rezultatu. W trakcie procedury stosuje się aparat, z którego wychodzi strumień sodowy. Oddziałuje z miękką powłoką, usuwając ją. Wpływ przepływu powietrza jest stosunkowo krótkotrwały.
 7. Wybielanie laserowe. Obecnie jest uważany za najbardziej popularny wśród zabiegów estetycznych w stomatologii. Wpływ lasera pozwala usunąć płytkę nazębną o dowolnej intensywności. Kolor zębów może stać się jaśniejszy o kilka tonów podczas jednej procedury. Efekt ten jest bardzo długotrwały, trwa co najmniej 4 lata. Jedyną wadą wybielania laserowego jest jego wysoka cena, na którą nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić.

Wybielanie w warunkach domowych

Wybielanie w warunkach domowych

Jeśli nie wiesz, co zrobić, jeśli zęby pociemnieją, ale stan szkliwa zębów nie jest krytyczny, to zanim wybierzesz profesjonalne wybielanie, możesz wypróbować tradycyjne metody domowe:

 • Węgiel aktywny. Musisz wziąć 1-2 tabletki węgla, dobrze rozdrobnić je w proszku i dodać do nich niewielką ilość wody. Powinna być czarna pasta. Musi być umieszczony na szczotce i szczotkowany tą mieszanką zębów. Aby wzmocnić efekt wybielania węgla, do zmiażdżonych tabletek można dodać kroplę soku z cytryny. Ponadto czysty węgiel dobrze jest dodawać do zwykłej pasty do zębów. Wybielanie węgla jest zalecane nie częściej niż raz na 3 dni. Ta procedura nie tylko złagodzi ciemnienie, ale także zniszczy patogeny w jamie ustnej.
 • Nadtlenek wodoru. Używaj tej substancji bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić szkliwa. Jeśli występuje problem zwiększonej wrażliwości zęba, lepiej odmówić takiej procedury. Konieczne jest zwilżenie wacika niewielką ilością nadtlenku wodoru, a następnie potarcie zębów. Maksymalny czas, w którym czysty nadtlenek może znajdować się na zębach, wynosi 4 minuty. Następnie przepłucz usta. Aby zachować jak najdłuższy biały kolor zębów, należy codziennie płukać zęby wodą, w której 1 łyżka. l nadtlenek wodoru.
 • Cytryna Pozwala. nie tylko usunąć płytkę nazębną, ale także niszczy patogenne mikroorganizmy w jamie ustnej. Na 3 godziny przed takim wybielaniem nie możesz jeść jedzenia i napojów zawierających barwniki, w przeciwnym razie zęby zabrudzą tylko więcej. Ponadto bezpośrednio przed zabiegiem należy umyć zęby. W miejscach wymagających wybielenia konieczne jest nałożenie niewielkiej ilości soku z cytryny za pomocą wacika. Zamiast tego możesz użyć tylko skórki z cytryny. Narzędzie powinno znajdować się na zębach przez nie więcej niż 5 minut, podczas których usta powinny być otwarte. Następnie przepłucz jamę ustną czystą wodą. Wybielanie cytryny należy wykonywać nie więcej niż 1 raz w tygodniu.
 • Skórka banana. To najłatwiejszy i najbezpieczniejszy sposób. Nie szkodzi szkliwie. Jednak to wybielanie jest odpowiednie do usuwania tylko miękkiej, nie intensywnej płytki nazębnej. Wystarczy przetrzeć zęby wewnętrzną powierzchnią skórki z banana przez 3 minuty, a następnie przepłukać usta.
 • Aloe Vera. Oprócz efektu wybielania sok z tej rośliny ma silne działanie przeciwdrobnoustrojowe i gojenie ran. Codziennie do pasty do zębów należy dodawać kilka kropel soku. Efekt nie będzie zauważalny natychmiast, ale będzie trwał długo.
 • Olej kokosowy. Konieczne jest wlanie niewielkiej ilości oleju do ust, przytrzymanie go przez kilka sekund, a następnie wyplucie. Następnie należy przepłukać jamę ustną ciepłą, najlepiej nawet gorącą przegotowaną wodą. Możesz również zrobić domową pastę do zębów z sody i oleju kokosowego.
 • Ocet jabłkowy. W szklance ciepłej wody dodaj 1 łyżeczkę. ocet jabłkowy. Przygotowany roztwór należy stosować do płukania rano i wieczorem. Możesz również zrobić pastę, mieszając ocet i sodę.
 • Sól morska. Wybiela zęby znacznie skuteczniej niż zwykłe gotowanie. Powinieneś wymieszać makaron z kilkoma kryształami soli morskiej. Konieczne jest bardzo dokładne mycie zębów tą mieszanką ruchami masującymi, aby nie uszkodzić dziąseł i szkliwa. Tej metody nie należy stosować w przypadku zapalenia przyzębia.

Ważne! Aby szybko i bezpiecznie poradzić sobie z ciemnieniem zębów, należy zawsze skonsultować się z dentystą.

Co zrobić, gdy zęby ciemnieją – spójrz na wideo:

Udostępnij ten artykuł w sieciach społecznościowych:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *